|  
  |  
Rss
  |  
Şubat 09, 2016
 
 
 
 
 
 

Eurovizyon’un galibi Danimarka

23 Mayıs 2013, Perşembe / ZAMAN, KOPENHAG
Add to Google
2013 Eurovizyon Şarkı Yarışması’nda Danimarka 281 puan alarak birinci olurken ikinciliği Azerbaycan üçüncülüğü ise; Ukrayna kazandı.

Bu yıl 58’incisi düzenlenen Eurovizyon Şarkı Yarışması’nda Danimarka’yı temsil eden şarkıcı Emmelie de Forest, Only Teardrops isimli şarkısıyla bütün rakiplerini geride bırakarak birinci oldu.

 

İsveç’in Malmö şehrinde gerçekleştirilen 2013 Eurovision Şarkı Yarışması’nı Danimarka kazandı. 26 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen finallerde Danimarka’yı temsil eden şarkıcı Emmelie de Forest, Only Teardrops isimli şarkısıyla bütün rakiplerini geride bırakarak birinci oldu. Yarışmada ikinciliği Azerbaycan üçüncülüğü ise; Ukrayna kazandı.

Bu yıl 58’incisi düzenlenen Eurovizyon Şarkı Yarışması’nda Danimarka 281 puan alarak birinciliği kazandı. Yarışmada Danimarka’ya; İngiltere, Sırbistan, İtalya, İzlanda, Fransa ve İrlanda 12 tam puan verirken; Hollanda, Almanya, Macaristan ve Karadağ 10 puan verdi. Danimarka çok sayıda ülkeden yüksek puan aldı.

Lise Cabble, Julia Fabrin Jakobsen ve Thoas Stengaard tarafından yazılan ve bestelenen "Only Teardrops" isimli şarkı ile Danimarka’ya birinciliği getiren Emmelie de Forest, yarışma sonrasında yaptığı açıklamada büyük bir sevinç yaşadığını ifade etti.

Danimarka'nın Randers şehrinde 28 Şubat 1993 tarihinde doğan Emmelie de Forest müzik kariyerine küçük yaşta başlasa da şu ana kadar yapılmış herhangi bir albümü bulunmuyor. Gerçek adı Emmelie Engström olan şarkıcının müzik hayatına kilise korolarında şarkı söyleyerek başladığı ifade ediliyor.

Avrupa Yayıncılar Birliği tarafından belirlenen ve "Büyük Beşler" olarak bilinen; Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya elemelere katılmadan doğrudan Eurovizyon finallerinde yarışıyor. Türkiye adına yarışmaya katılan TRT, bu durumun "haksızlık" olduğunu savunmuş ve bu yıl yarışmalardan çekildiğini açıklamıştı. TRT ayrıca Eurovizyon finalini de yayımlamayacağını bildirmişti. Diğer taraftan Bosna Hersek, Slovakya ve Portekiz de ekonomik kriz nedeniyle yarışmaya katılmayacağını açıklamıştı.

 
E-bülten Üyelik